Süzme Geven Bal - Bal Çeşitleri / Ankara Arıcılık

  Bal Çeşitleri    /   Kategoriler

Süzme Geven Bal

Süzme Geven Bal
1 kg fiyatı: 80,00 TL

İç Anadolu bölgelerindeki yüksek yaylalarda yetişen geven çiçeklerinen elde edilmiştir.
Yayla kekik  ve Geven Balı

Kekik balı doğal koşullarda kendine özgü Kekik aroması ile çok özgün bir baldır. Arıların kekik bitkisinin yoğun olduğu bölgelerdeki kekik çiçeklerinin özünden oluşur. BAL çok uzun süreden beri tedavi edici ve tadlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Besleyici ve kuvvet vericidir. Mikropların üremesini önler.
Balın bileşim maddelerince zengin oluşu nedeniyle özellikle sağlıklı yaşamda önde gelen Gıda maddeleri arasında yer almaktadır. “Balın difteri boğmaca verem ülser bazı cilt ve sinir sistemi hastalıkları gibi 500’e yakın hastalığın tedavisinde olumlu etkileri saptanmıştır.
Petek ve Süzme Bal
Bal, arılar tarafından çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından alınarak yutulan nektarın arıların bal midesi denilen organlarında invertaz enzimi sayesinde kimyasal değişime uğramasıyla oluşan ve kovandaki petek hücrelerine yerleştirilen çok faydalı bir besindir. Nektar bala çevrilirken arılar sağladıkları invertaz enzimi sayesinde sakkarozu inversiyona uğratarak fruktoz ve glikoz şeklinde basit şekerlere dönüştürür ve fermantasyonun meydana gelmesini önleyecek miktarda suyunu uçururlar. Kovandaki hücrelere yerleştirilen ve üzeri mumdan bir kapakla örtülen bal arılarca sağlanan özel havalandırma sistemi sayesinde bildiğimiz tat ve kıvama gelir.